ОБАВЕШТЕЊЕ ЕКО НАКНАДА

Обвезник накнаде за заштиту и унапређивање животне средине из члана 134. став 1. тачка

1) Закона о накнадама за коришћење јавних добара, дужан је да поднесе пријаву са подацима од значаја за утврђивање накнаде органу јединице локалне самоуправе у чијој су надлежности утврђивање, контрола и наплата јавних прихода до 31. јула сваке године за коју се утврђује накнада.
Обвезник накнаде за заштиту и унапређивање животне средине из члана 134. став 1. тачка

2) овог закона пријаву подноси надлежном органу јединице локалне самоуправе, односно градске управе месечно за преузимања, односно испоруке робе у току месеца.
Пријава из става 1. овог члана подноси се и у случају промене података који су од утицаја на утврђивање накнаде, у року од 15 дана од дана настанка промене.
Изглед, садржину и начин достављања пријаве из ст. 1. и 2. овог члана ближе уређује министар у чијој су надлежности послови заштите животне средине

Напомене у вези уноса података у пријаву – Образац 1:
• потребно је у пријави навести период и годину на које се пријава односи (пошто податак о периоду није саставни део обрасца),
• уноси се тачан износ годишњег прихода из претходне године (не у хиљадама динара),
• у поље „јединице локалне самоуправе на чијој територији обавља претежну делатност“ уноси се укупан број јединица локалних самоуправе, односно градских општина у којима обвезник накнаде обавља претежну делатност,
• Накнада за заштиту и унапређивање животне средине прописана је чланом 134.

Закона о накнадама за коришћење јавних добара. У складу са истим чланом став 1. тачка
1) обвезник накнаде за заштиту и унапређивање животне средине је правно лице и предузетник које обавља одређене активности које утичу на животну средину, односно физичко лице које утиче на животну средину.

• Уредбом о критеријумима за одређивање активности које утичу на животну средину према степену негативног утицаја на животну средину који настаје обављањем активности, износима накнада (Сл. гласник РС бр. 86/19, 89/19, у даљем тексту: Уредба) прописано је плаћање еко таксе за сва правна лица и предузетнике, чиме се обезбеђују средства за унапређење и заштиту животне средине у локалним заједницама.

• Уредбом су прописани критеријуми за утврђивање накнаде, делатности су разврстане према степену утицаја на животну средину (велики, средњи, мали), ближе је уређен начин обрачунавања накнаде за територију јединице локалне самоуправе, утврђен износ накнаде за плаћање (према степену негативног утицаја и величине обвезника у смислу закона којим се уређује рачуноводство), и друге одреднице за примену прописа.

• Критеријуми за одређивање негативног утицаја активности које утичу на животну средину правних лица и предузетника према члану 2. Уредбе, утврђују се у оквиру претежне делатности коју обавља обвезник накнаде, при чему се под претежном делатношћу, сматра она делатност која је регистрована код Агенције за привредне регистре као и делатност чијим је обављањем правно лице и предузетник остварио највише прихода у години која претходи години за коју се врши утврђивање накнаде за заштиту и унапређивање животне средине.

• У складу са Законом о накнадама за коришћење јавних добара приходи остварени од уплате накнада за заштиту животне средине су приход јединица локалне самоуправе. У складу са истим законом, наплату средстава контролише орган јединице локалне самоуправе у чијој су надлежности утврђивање, контрола и наплата јавних прихода, односно локална пореска администрација. Овом органу обвезник накнаде предаје пријаву
са подацима од значаја за утврђивање накнаде. Орган доноси решење којим се утврђује висина накнаде за заштиту и унапређивање животне средине, рок за плаћање, уплатни рачун и слично. Орган локалне пореске администрације на овај начин врши и контролу наплате средстава.

• Институт Михајло Пупин омогућио је да се од 18. јула 2020. године пријаве подносе и електронским путем на Порталу локалних пореских  aдминистрација (ЛПА) на адреси https://lpa.gov.rs/jisportal/homepage .

Објављено ЛПА